Sort by

lia has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jesy Nelson:

Jesy Nelson: "Odd One Out"

2019
×
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Earth

Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gotta Kick It Up!

Gotta Kick It Up!

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christmas Wishes & Mistletoe Kisses

Christmas Wishes & Mistletoe Kisses

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Argo

Argo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Step Up

Step Up

2006
×
Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Host

Host

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
★½
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry