Sort by

bust_king has logged 145 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Stone Tape

The Stone Tape

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
IMPRINT

IMPRINT

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dodo's Delight - The Adventures Of The Dodo

Dodo's Delight - The Adventures Of The Dodo

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Smell of Us

The Smell of Us

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry