Sort by

BurekAuFromage has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cronos

Cronos

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Read the review Edit this entry  
11
Kafka

Kafka

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Killing Bono

Killing Bono

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rome Against Rome

Rome Against Rome

1964
×
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry