Burcu has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Edit this entry  
23
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Everybody's Fine

Everybody's Fine

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Kreutzer Sonata

The Kreutzer Sonata

1956
×
★★½
Edit this entry  
28
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★½
Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
15
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
14
One Minute For One Image

One Minute For One Image

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Earth

Earth

1930
×
★★★★
Edit this entry  
11
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
20
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★½
Read the review Edit this entry