Sort by

bulletproofQpid has logged 774 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zatoichi's Conspiracy

Zatoichi's Conspiracy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zatoichi in Desperation

Zatoichi in Desperation

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zatoichi at Large

Zatoichi at Large

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zatoichi Goes to the Fire Festival

Zatoichi Goes to the Fire Festival

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zatoichi Meets Yojimbo

Zatoichi Meets Yojimbo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Samaritan Zatoichi

Samaritan Zatoichi

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zatoichi and the Fugitives

Zatoichi and the Fugitives

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zatoichi Challenged

Zatoichi Challenged

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zatoichi the Outlaw

Zatoichi the Outlaw

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gallagher: Mad As Hell

Gallagher: Mad As Hell

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rare Exports Inc.

Rare Exports Inc.

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alley Cat

Alley Cat

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Savage Dawn

Savage Dawn

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Murder à la Mod

Murder à la Mod

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neal Brennan: Blocks

Neal Brennan: Blocks

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zatoichi's Cane Sword

Zatoichi's Cane Sword

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Prayer for the Dying

A Prayer for the Dying

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poison

Poison

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chris Redd: Why Am I Like This?

Chris Redd: Why Am I Like This?

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Deathcember

Deathcember

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry