Sort by

bulletproofQpid has logged 118 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pieces of Me

Pieces of Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Door

The Blue Door

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Childer

Childer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ward

The Ward

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skinned Deep

Skinned Deep

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Viy

Viy

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
East Hell

East Hell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hunting Ground

Hunting Ground

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
God's Kingdom

God's Kingdom

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
VW

VW

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elvis Room

The Elvis Room

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry