Lyd has logged 46 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Be and to Have

To Be and to Have

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blind Date

Blind Date

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
The Class

The Class

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Comet

Comet

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry