Sort by

Lyd has logged 53 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
RBG

RBG

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Team Darryl

Team Darryl

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Team Thor

Team Thor

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry