Sort by

Lyd has logged 26 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Overboard

Overboard

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry