Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Shadow

Shadow

2018
×
Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Promises: Through Congress

Promises: Through Congress

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Edit this entry  
24
The Abyss

The Abyss

1989
×
Read the review Edit this entry  
23
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
05
Beckett

Beckett

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Ema

Ema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Viva

Viva

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
The Invasion

The Invasion

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everybody's Talking About Jamie

Everybody's Talking About Jamie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Pola X

Pola X

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Querelle

Querelle

1982
×
Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Ordinary Man

No Ordinary Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry