Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
07
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
06
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Edit this entry  
09
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry