Sort by

Megan has logged 357 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing

Sing

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Clown Service

Clown Service

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About a Girl

About a Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Sofia Coppola's Little Mermaid

Sofia Coppola's Little Mermaid

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mascots

Mascots

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Theatre Live: The Threepenny Opera

National Theatre Live: The Threepenny Opera

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Theatre Live: Hamlet

National Theatre Live: Hamlet

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry