Sort by

Amen has logged 36 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Images

Images

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
Submarine

Submarine

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
Edit this entry  
17
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
John's Gone

John's Gone

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Cat People

Cat People

1942
×
Read the review Edit this entry  
09
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Operation Dirty Dozen

Operation Dirty Dozen

2006
×
Edit this entry  
08
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Warriors

The Warriors

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Greetings

Greetings

1968
×
Read the review Edit this entry  
04
The Devils

The Devils

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Making of 'Rushmore'

The Making of 'Rushmore'

2000
×
Read the review Edit this entry