A.M has logged 443 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
Read the review Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Relic

Relic

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Always at The Carlyle

Always at The Carlyle

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Read the review Edit this entry  
19
What We Leave Behind

What We Leave Behind

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Our Ten Years

Our Ten Years

2007
×
Edit this entry  
12
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Winter Light

Winter Light

1963
×
Read the review Edit this entry  
06
Notorious

Notorious

1946
×
Read the review Edit this entry  
06
The Nest

The Nest

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adam and the Movie Camera

Adam and the Movie Camera

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Making The Irishman

Making The Irishman

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Garfield in the Rough

Garfield in the Rough

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Animal House

Animal House

1978
×
Read the review Edit this entry  
26
On the Town

On the Town

1949
×
Read the review Edit this entry  
26
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry