Sort by

lina has logged 160 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alive

Alive

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mouth Congress

Mouth Congress

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Here Come the Littles

Here Come the Littles

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
12 Tiny Christmas Tales

12 Tiny Christmas Tales

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Married a Strange Person!

I Married a Strange Person!

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where the Day Takes You

Where the Day Takes You

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heidi Fleiss: The Would-be Madam of Crystal

Heidi Fleiss: The Would-be Madam of Crystal

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matchmaker

The Matchmaker

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Venice Syndrome

The Venice Syndrome

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beautiful People

Beautiful People

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wet Ones

The Wet Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Biùtiful cauntri

Biùtiful cauntri

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alchemical Furnace

Alchemical Furnace

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bear

The Bear

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tulips Shall Grow

Tulips Shall Grow

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Helen la belle

Helen la belle

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sand Castle

The Sand Castle

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Demon

The Demon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Shepherd

The Last Shepherd

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry