Sort by

bianca has logged 36 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Afternoon Class

Afternoon Class

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Confessions of an Invisible Girl

Confessions of an Invisible Girl

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tempos

Tempos

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry