• Cinderella

    ½

  • Free Guy

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Old

    ★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • CODA

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • Soul

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★½

  • Tenet

    ★★

  • The Letter Room

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Antigone

    ★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Wildlife

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • Eden

    ★★★½

  • Violent

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★

  • The Master

    ★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Ruby Sparks

    ★★★

  • Bo Burnham: Words, Words, Words

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Revolutionary Road

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Still Walking

    ★★★★

  • Revanche

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • I'm Not There

    ★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • The New World

    ★★★★

  • 3-Iron

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★½

  • Oldboy

    ★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★

  • City of God

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★

  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

    ★★★★★

  • A Dog's Will

    ★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★