brookeburns has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
My Josephine

My Josephine

2003
×
Edit this entry  
23
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
21
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elena and Her Men

Elena and Her Men

1956
×
★★★
Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
13
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Things You Can Tell Just by Looking at Her

Things You Can Tell Just by Looking at Her

2000
×
★★½
Edit this entry  
09
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Philly D.A.

Philly D.A.

2021
×
Edit this entry  
02
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marvelous and the Black Hole

Marvelous and the Black Hole

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry