brookeburns has logged 260 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
Edit this entry  
07
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
05
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
05
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
Read the review Edit this entry  
03
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
29
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Rest of Us

The Rest of Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oslo

Oslo

2021
×
★★
Edit this entry  
22
When Night Is Falling

When Night Is Falling

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carmen & Lola

Carmen & Lola

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gloria

Gloria

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Vivo

Vivo

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
More Beautiful for Having Been Broken

More Beautiful for Having Been Broken

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Edit this entry  
03
Going All the Way

Going All the Way

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
03
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Flower

Flower

2017
×
★★
Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry