liam has logged 39 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry