Sort by

liam has logged 62 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Woodstock

Woodstock

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry