liam has logged 48 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Young Ones

The Young Ones

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonderful Life

Wonderful Life

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry