liam has logged 381 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vulfpeck: Live at Madison Square Garden

Vulfpeck: Live at Madison Square Garden

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Equus

Equus

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry