🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 79 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Syriana

Syriana

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
½
Read the review Edit this entry