Sort by

Brian has logged 170 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry