Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Frightening Frammis

The Frightening Frammis

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wingwomen

Wingwomen

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pigeon Tunnel

The Pigeon Tunnel

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
May December

May December

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shane Gillis: Beautiful Dogs

Shane Gillis: Beautiful Dogs

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ballerina

Ballerina

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killer

The Killer

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sick

Sick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Client

The Client

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Harper

Harper

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry