Brian has logged 370 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Hangman

Hangman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Family I Had

The Family I Had

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nut Job 2: Nutty by Nature

The Nut Job 2: Nutty by Nature

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The House

The House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry