Sort by

brianjohnson has logged 90 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Trevor Noah: I Wish You Would

Trevor Noah: I Wish You Would

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She Said

She Said

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brahmāstra Part One: Shiva

Brahmāstra Part One: Shiva

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bros

Bros

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vikram

Vikram

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We Cry Together

We Cry Together

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Chaos

Chaos

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
Edit this entry  
29
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
Edit this entry  
29
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
Edit this entry  
29
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
Edit this entry  
28
Last Seen Alive

Last Seen Alive

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Luck

Luck

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry