Sort by

BriAnimator_ has logged 615 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
They/Them

They/Them

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Smile

Smile

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Significant Other

Significant Other

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
P2

P2

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry