Sort by

Brian has logged 36 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Novice

The Novice

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Private Vices, Public Virtues

Private Vices, Public Virtues

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
How to Lose Friends & Alienate People

How to Lose Friends & Alienate People

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Confrontation

The Confrontation

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
D-Tox

D-Tox

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bastards

Bastards

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry