Sort by

Brian has logged 492 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good Doctor

The Good Doctor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ashanti

Ashanti

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beauty Is Embarrassing

Beauty Is Embarrassing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Commando

Commando

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Retreat, No Surrender

No Retreat, No Surrender

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
This Is 40

This Is 40

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ice Age: Continental Drift

Ice Age: Continental Drift

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Rage of Honor

Rage of Honor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge of the Ninja

Revenge of the Ninja

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Payback

Payback

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two-Minute Warning

Two-Minute Warning

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sparkle

Sparkle

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twister

Twister

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry