Sort by

Brian has logged 40 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jericho Mile

The Jericho Mile

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Doors

The Doors

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pantera: [1992] Monsters of Rock Italy

Pantera: [1992] Monsters of Rock Italy

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fleetwood Mac in Concert - The Mirage Tour '82

Fleetwood Mac in Concert - The Mirage Tour '82

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Call Me Bigfoot

Don't Call Me Bigfoot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beirut

Beirut

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Taken

Taken

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nirvana: Live At Reading

Nirvana: Live At Reading

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forget Paris

Forget Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry