Sort by

Brian has logged 474 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Galveston

Galveston

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
MoPOP Founders Award 2020 Honoring Alice in Chains

MoPOP Founders Award 2020 Honoring Alice in Chains

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Payback

Payback

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Town

The Town

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Focus

Focus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hustle & Flow

Hustle & Flow

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry