• BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★½

    I think Glenn Howerton is the Oscar snub we should all be talking about.

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★½

    Obsessed with Willem Dafoe's bubbles.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    Dafoe reads the hell out of those Nordic names.

  • Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★½

    Movies were invented so we could see Godzilla on the screen, huge.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    There are a million things to say about this movie, what stuck out to me the most on this particular viewing was how damn good Shelley Duvall is.

  • Cobweb

    Cobweb

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Another movie where the twists completely fall apart if you give them more than a second's thought. If the parents were just trying to protect their son the entire time, why act so sinister and psychotic while doing it? Just to throw the audience off?

    I would love to see Antony Starr in more movies. Just better ones than this!

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Don't really care what any contrarians have to say - five years later and this thing is still incredible. One of the best movies of the 2010s.

  • The Exorcist: Believer

    The Exorcist: Believer

    ★★

    DGG: King of the 2-star horror movie.

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    More entertaining and emotionally-gripping than any Marvel movie could ever hope to be!

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    Quint's death scarred me as a child and I'm happy to report that it is still disturbing to this day!

  • Sorcerer

    Sorcerer

    ★★★★

    The colors! The sound! The landscapes! RIP William Friedkin!

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    Maybe one of the least funny movies I've ever seen. Somehow worse than expected.