Sort by

Brett has logged 176 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Willow

Willow

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Edit this entry