Sort by

Brett & JB has logged 49 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Burden

The Burden

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bath House

Bath House

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maniac

Maniac

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
High School Fantasies

High School Fantasies

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
300

300

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Who?

Who?

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Brides of Fu Manchu

The Brides of Fu Manchu

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hard Soap, Hard Soap

Hard Soap, Hard Soap

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry