Brett & JB has logged 53 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Snorkel

The Snorkel

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Women

Wonder Women

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tess

Tess

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Constant Forge

A Constant Forge

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beyond the Door

Beyond the Door

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Outlaw: Goro the Assassin

Outlaw: Goro the Assassin

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wacko

Wacko

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bolt

Bolt

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampira

Vampira

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho a Go-Go

Psycho a Go-Go

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terror

Terror

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★½
Read the review Edit this entry