Sort by

Brenton has logged 191 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1921
×
★★
Edit this entry  
29
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Riding Bean

Riding Bean

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Enemies Closer

Enemies Closer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fan

The Fan

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Watcher in the Woods

The Watcher in the Woods

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Liquidator

The Liquidator

1965
×
★★½
Edit this entry  
27
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Comet Strikes

The Comet Strikes

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death Ship

Death Ship

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nikki Glaser: Bangin'

Nikki Glaser: Bangin'

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shinobi No Mono 5: Return of Mist Saizo

Shinobi No Mono 5: Return of Mist Saizo

1964
×
★★★½
Edit this entry  
08
Minnesota Clay

Minnesota Clay

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sleepy Eyes of Death 4: Sword of Seduction

Sleepy Eyes of Death 4: Sword of Seduction

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rio Conchos

Rio Conchos

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Female Ninja Magic

Female Ninja Magic

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
The Secret Invasion

The Secret Invasion

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bullet for a Badman

Bullet for a Badman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wolves, Pigs & Men

Wolves, Pigs & Men

1964
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Code 7, Victim 5

Code 7, Victim 5

1964
×
★★
Edit this entry  
28
Shinobi no Mono 4: Siege

Shinobi no Mono 4: Siege

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great Duel

The Great Duel

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lion of Thebes

The Lion of Thebes

1964
×
★★½
Edit this entry  
19
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Edit this entry