Sort by

Brendan has logged 65 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry