Sort by

Brendan has logged 708 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry