brennsto has logged 177 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fatal Beauty

Fatal Beauty

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rain the Color of Blue with a Little Red in It

Rain the Color of Blue with a Little Red in It

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drop Zone

Drop Zone

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Swordfish

Swordfish

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rollerball

Rollerball

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Is It?

What Is It?

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
It Is Fine! Everything Is Fine.

It Is Fine! Everything Is Fine.

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi

Taxi

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy in the Plastic Bubble

The Boy in the Plastic Bubble

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Protector

The Protector

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Houseguest

Houseguest

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cas'l

Cas'l

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prometheus' Garden

Prometheus' Garden

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Quicksilver

Quicksilver

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cobra

Cobra

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slaughter of the Innocents

Slaughter of the Innocents

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Collision Course

Collision Course

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry