Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Martial Outlaw

Martial Outlaw

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
27
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★
Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Late Shift

The Late Shift

1996
×
★★
Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nails

Nails

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Greenland

Greenland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Sweetgrass

Sweetgrass

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★
Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry