• The Velvet Underground

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Greenland

    ★★

  • Shiva Baby

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Cats

  • 6 Underground

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Wandering Earth

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

    ★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

    ★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Crystal Swan

  • Ocean's Eight

    ★★

  • Burning

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Hurricane Heist

    ★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Shirkers

    ★★★★

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • The Commuter

    ★★★½

  • Bright

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Geostorm

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • mother!

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★½

  • Zama

    ★★★★

  • Logan Lucky

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • Transformers: The Last Knight

    ★★★

  • Girls Trip

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★

  • Good Time

    ★★★

  • The Day After

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Mummy

    ★½

  • Okja

    ★★★★

  • Phoenix Forgotten

    ★½