Brendan has logged 75 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beastly

Beastly

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Red Dawn

Red Dawn

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mental

Mental

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Kath & Kimderella

Kath & Kimderella

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dream Boy

Dream Boy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Riding the Bus with My Sister

Riding the Bus with My Sister

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knowing

Knowing

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
LOL

LOL

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry