Brendon has logged 28 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry