Sort by

brendan has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read other review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Edit this entry