Sort by

brendan has logged 19 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry