Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
See How They Run

See How They Run

2022
×
Edit this entry  
24
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Paul Schrader: Man in a Room

Paul Schrader: Man in a Room

2020
×
Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★★
Edit this entry  
22
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★½
Edit this entry