Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Nobody

    ★★★½

  • Bad Trip

    ★★★½

  • Take Me to Tarzana

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Sympathy for Mr. Vengeance

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 196 Films watched
  • 32.7 Average per month
  • 7.8 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Most Watched

To Live and Die in L.A.

twice

Last Film

To Live and Die in L.A.

Jun 16

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Thriller
79 films
Comedy
73 films
Crime
66 films
Action
51 films
Horror
28 films
Sci Fi
25 films
Mystery
25 films
Adventure
18 films
Romance
13 films
USA
149 films
UK
25 films
Germany
14 films
France
14 films
Japan
13 films
South Korea
10 films
Canada
9 films
China
4 films
Hong Kong
3 films
Italy
3 films
English
179 films
Spanish
20 films
French
19 films
Japanese
17 films
German
14 films
Italian
12 films
Korean
11 films
Cantonese
6 films
Russian
6 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 117 Added 228

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

brendanrr’s most liked review

mother!

★★★★½

how it’s going to feel at the first large party after this pandemic








6 days after this initial review: increased this to 4.5 stars, it’s truly a work of art and I’m still thinking about it

More reviews

brendanrr’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Paul Blart: Mall Cop 2
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

LIFT

Films brendanrr watched in 2021

  • To Live and Die in L.A.
  • The Art of Self-Defense
  • Branded to Kill
  • The Devil All the Time
  • Domestic Disturbance
  • Streets of Fire
  • I Spy
  • Joy Ride
  • Slacker
  • Isle of Dogs
  • Cop
  • La Haine
  • All That Jazz
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Phantoms
  • The Seafarers
  • Day of the Fight
  • Killer's Kiss
  • Flying Padre
  • Ran
  • The Wailing
  • Wrath of Man
  • Seven Samurai
  • The Hustler
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • The Heat
  • The 39 Steps
  • Joint Security Area
  • Spartacus
  • Holiday
  • Escape from New York
  • Unlawful Entry
  • Schizopolis
  • Shadows in Paradise
  • Into the Night
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The Chaser
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Guest
  • Beyond the Black Rainbow
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Stoker
  • Mandy
  • Drive Angry
  • The Binge
  • Con Air
  • Solaris
  • LIFT
  • Rope
  • Ready or Not
  • Hollow Man
  • Fantastic Mr. Fox
  • Chungking Express
  • Carlito's Way
  • Exotica
  • Fallen Angels
  • Light Sleeper
  • The Wraith
  • Dog Eat Dog
  • The Nice Guys
  • Virtuosity
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Bulworth
  • Escape from L.A.
  • House of Games
  • Suspiria
  • The Plumber
  • I Saw the Devil
  • Big Trouble in Little China
  • Bottle Rocket
  • New Jack City
  • Rush Hour 2
  • Rush Hour
  • Cadillac Man
  • The Game
  • To Live and Die in L.A.
  • Heat
  • Manhunter
  • Lady Snowblood
  • The Roommate
  • Frantic
  • The Spy Who Loved Me
  • Nobody
  • Ripley's Game
  • Good Time
  • Money Talks
  • Be Kind Rewind
  • The Stuff
  • Promising Young Woman
  • North by Northwest
  • Eyes Wide Shut
  • Fracture
  • New Rose Hotel
  • Barton Fink
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Burning
  • Mommy
  • Double Whammy
  • Safe
  • All About the Benjamins
  • Fargo
  • Easy Money
  • Croupier
  • Rango
  • The Long Goodbye
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • mother!
  • A Perfect Murder
  • Molly's Game
  • Bad Trip
  • Take Me to Tarzana
  • High-Rise
  • The Crazies
  • They Live
  • Hopscotch
  • Men at Work
  • I Want Candy
  • Blood Simple
  • A Hard Day's Night
  • Dial M for Murder
  • Blow Out
  • The Florida Project
  • The Late Bloomer
  • Creep
  • Strange Days
  • Night on Earth
  • Guest House
  • True Memoirs of an International Assassin
  • The One I Love
  • Domino
  • The Next Three Days
  • Flower
  • Save Yourselves!
  • The Stepford Wives
  • Malibu Express
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Assault on Precinct 13
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Clerks II
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Butt Boy
  • The Man Who Wasn't There
  • Nomadland
  • Badlands
  • Body Double
  • The Hateful Eight
  • Victoria
  • I Care a Lot
  • High and Low
  • 12 Angry Men
  • Tammy and the T-Rex
  • Paris, Texas
  • Shogun Assassin
  • Becky
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • In the Mood for Love
  • Mystery Train
  • Judas and the Black Messiah
  • Tokyo Drifter
  • Kajillionaire
  • Down by Law
  • Stranger Than Paradise
  • Coffee and Cigarettes
  • The Dead Don't Die
  • House
  • Smiley Face
  • Kill List
  • The Irishman
  • Someone Marry Barry
  • The Brood
  • Unfriended
  • Spree
  • Yes, God, Yes
  • The Apartment
  • Always Shine
  • The Host
  • Carnage
  • Buffaloed
  • The Mouse That Roared
  • Bacurau
  • The Slumber Party Massacre
  • Lucky Day
  • She Dies Tomorrow
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Picasso Trigger
  • Stalker
  • Diamantino
  • 30 Minutes or Less
  • The Handmaiden
  • The Untouchables
  • The Rules of Attraction
  • Soul

World map

Highly rated films brendanrr is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • CODA
  • In The Heights
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more