2020

brendanrr brendanrr’s year in review

Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Possessor

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • The Babysitter: Killer Queen

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 184 Films watched
  • 15.3 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Sep 6

Most Watched

Return of the Jedi

twice

Whiplash

twice

Blow Out

twice

A Clockwork Orange

twice

My Cousin Vinny

twice

Last Film

Meantime

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
91 films
Thriller
73 films
Comedy
54 films
Crime
44 films
Horror
36 films
Mystery
33 films
Action
33 films
Sci Fi
30 films
Adventure
22 films
Romance
17 films
USA
154 films
UK
34 films
Canada
21 films
France
12 films
Japan
6 films
Germany
5 films
Italy
3 films
Australia
3 films
South Korea
3 films
Spain
2 films
English
178 films
French
19 films
Spanish
13 films
German
11 films
Japanese
8 films
Italian
8 films
Cantonese
5 films
Korean
3 films
Russian
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 68 Added 230

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

brendanrr’s most liked review

Hereditary

★★★★

when she’s banging her head on the attic door at top speed, that’s me when I think about capitalism

More reviews

brendanrr’s most liked list

De Palma Ranked

These are my favorite Brian De Palma movies ranked in order. I attribute this app entirely for making me become a fan of his work ☺️ Thank you to those reviews I’ve liked. 

I still want to watch Hi, Mom!, Greetings and probably should watch Phantom Paradise too.

I left Scarface and Untouchables off this because meh

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Killing Hasselhoff
Average weighted rating:

2.0

Films brendanrr watched in 2020

  • Meantime
  • Thelma & Louise
  • Hard Ticket to Hawaii
  • Goldman v Silverman
  • Tenet
  • The Silent Partner
  • The Acquaintances of a Lonely John
  • We're Going to the Zoo
  • Funny Games
  • La La Land
  • The Black Balloon
  • The Tenant
  • The Daytrippers
  • John's Gone
  • Godzilla
  • Dressed to Kill
  • The Player
  • Return of the Jedi
  • The Italian Job
  • Marathon Man
  • Black Bear
  • Home Alone
  • Femme Fatale
  • Blow-Up
  • Party Monster
  • Underwater
  • Revenge
  • Laurel Canyon
  • Passion
  • Spirited Away
  • Shallow Grave
  • Blue Chips
  • They Live
  • Hereditary
  • Possessor
  • After Hours
  • Obsession
  • Memories of Murder
  • On the Waterfront
  • Miami Blues
  • Snake Eyes
  • The Fly
  • Sisters
  • What Keeps You Alive
  • Whiplash
  • Maps to the Stars
  • Charlie Countryman
  • Blow Out
  • Dead Ringers
  • Naked Lunch
  • Burn
  • Scanners
  • Cosmopolis
  • The Dead Zone
  • Crash
  • Body Double
  • eXistenZ
  • Swiss Army Man
  • Prisoners
  • Videodrome
  • Liquid Sky
  • My Octopus Teacher
  • Under the Silver Lake
  • The Thing
  • Tomorrow Never Dies
  • Killer Joe
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Enemy
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • King of New York
  • Interstellar
  • The Last Dance
  • The Two Jakes
  • A Clockwork Orange
  • Dazed and Confused
  • Alice in Wonderland
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • My Cousin Vinny
  • The Great Gatsby
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • My Cousin Vinny
  • The Hateful Eight
  • Stop Making Sense
  • Assassination Nation
  • Jay and Silent Bob Strike Back
  • The Martian
  • The Lobster
  • Finding Nemo
  • There Will Be Blood
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Superbad
  • The Firm
  • When We First Met
  • Killing Hasselhoff
  • Killing Gunther
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Sword in the Stone
  • Spy
  • Lolita
  • Apollo 11
  • Bad Girl
  • Mayhem
  • Ghost in the Shell
  • Chasing Amy
  • Deliverance
  • Eyes Wide Shut
  • Blow Out
  • Knives Out
  • The Spectacular Now
  • American Psycho
  • The Town
  • The Truman Show
  • Blade Runner
  • That's My Boy
  • The Neon Demon
  • Us
  • Young Frankenstein
  • Rope
  • Vox Lux
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • Glengarry Glen Ross
  • We Summon the Darkness
  • Guns Akimbo
  • Cape Fear
  • Space Jam
  • Happy Death Day
  • School of Rock
  • The Old Guard
  • Rosemary's Baby
  • Catch Me If You Can
  • Bohemian Rhapsody
  • Requiem for a Dream
  • Green Room
  • The Love Witch
  • Jaws
  • Moonlight
  • Sunset Boulevard
  • The Godfather
  • The Departed
  • Shutter Island
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Revenant
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Vertigo
  • Chinatown
  • Akira
  • The Grand Budapest Hotel
  • Full Metal Jacket
  • The Discovery
  • Free Fire
  • The Bad Batch
  • 6 Underground
  • Snowpiercer
  • The King
  • The Talented Mr. Ripley
  • Oldboy
  • Tropic Thunder
  • The Beach Bum
  • Belly
  • Twin Peaks: The Return
  • The Babysitter
  • Three Days of the Condor
  • Honey Boy
  • Ready or Not
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Rear Window
  • The Birds
  • Gotti
  • Climax
  • Death Proof
  • The Gentlemen
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Barry Lyndon
  • A Clockwork Orange
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Lighthouse
  • Inception
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

World map

Highly rated films brendanrr is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more